Yayınevleri

Fezaili Hac

Hac ve Umre'nin Faziletleri

Detaylar

İndirimde! 20.00TL KDV dahil

27.00TL KDV dahil

Sepete Ekle

26 aynı kategorideki diğer ürünler

FEZAİL-İ HAC


Tebliğ cemaatinin ikinci emiri olan Mevlana Yûsuf Kandehlevî rh.a. davet çalışmasını daha uzak diyarlara taşımak için hicazda hacılar üzerinde çalışmaya başladı. Binlerce hacının okuyup ona uygun hac yapmaları, haccın ve ziyaretlerin manevî zevkini tatmaları için Büyük hadis alimi Mevlana Zekeriya Kandehlevi’ den haccın faziletlerini anlatan, içinde bu konudaki ayetleri, hadisleri ve kıssaları toplayan bir kitap yazmasını rica etti. Nitekim Mevlana Zekeriya Kandehlevi’ 1947 Ağustos ayında bu kitabı yazmaya başladı ve 1948 mart ayında bitirdi.

Bu kitap, hacca teşvik, hac yapmayanlara uyarı, haccın hakikatı ve adabı gibi çok önemli konuları içermektedir. Kitabın sonunda Rasulullah s.a.v’in nasıl hac yaptığı genişçe anlatılmış, bazı Allah dostlarının hac’la ilgili cezbe ve arzularını anlatan kıssalar ve onların manevi halleri kitapta yer almıştır.

 

Bu kitapla ilgili olarak Mevlana Zekeriya Kandehlevi rh.a. kendi hatıralarını anlattığı “Âb Bîtî” adlı kitabında şu olayı nakletmiştir “Bu kitabı yazarken Şeyh Abdulkadir rh.a.’in çok samimi hizmetçisi ve müridi olan bir zat rüyasında beni Hz. İbrahim a.s. ile beraber görmüş. İkimiz beraberce Beytullahı tamir ediyormuşuz. O zat rüyasını şeyhine anlatmış, şeyhi “Rüyanı Mevlana Zekeriyya’ya yaz” demiş. Nitekim rüyasını bana yazdı. Acizane ona cevaben şöyle yazdım “Bu rüyanın tabiri gayet açıktır. Bu aciz kul haccın faziletleriyle ilgili bir kitap yazdı. Bugünlerde basılmak üzeredir. İnşallah bu kitap Beytullah’ın manevî imarı için yardımcı olacaktır” Nitekim bize gelen binlerce mektupta bu kitabı okuyarak hac yapanların haccın ve ziyaretlerin manevî zevkini tattıkları ve çok büyük feyz elde ettikleri anlaşılmıştır”

(Kaynak: Amellerin Faziletleri Üzerine Araştırma -sh: 406, Mevlana Seyyid Muhammed Şahid Seharenpûrî)

  • Ağırlık: 0.400 kg.
  • Ebatlar : 13,5x19,5 cm
  • Hazırlayan: Muhammed Zekeriyya KANDEHLEVİ
  • Kağıt türü: Şamua
  • Kapak: Cilt
  • Sayfa Sayısı: 307
  • Tercüme: Hayri DEMİRCİ
  • Yayınevi: Gülistan Neşriyat
Nerden Title Yorum
2012-09-26 osman y. Fezaili hac Feyizli, faziletli ve bereketli bir hac yapmak isteyen Hacıların mutlaka yanında götürmesi gereken bir kitap. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
2012-02-19 cezmi. allah sizden razi olsun muslumanlara bu imkanı sunduğunuz için

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum gönderebilir.