0
0 Sepet (boş)
MİSVAK'IN FAZİLETLERİ

MİSVAK'IN FAZİLETLERİ

₺3,00 Vergi dahil

Misvakın Faziletleri

Durum
Yeni ürün
Stokta (100 Öğeler)

Misvak, İnsanın fıtratına en yakın olan, diş temizliğinde kullanılan ve Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'in sünneti olan, "Erak isimli ağacın elyaflı kökünden elde edilen

bir fırçadır.

 

Misvak, geçmişte ve gelecekte, insan sağlığına yardımcı olmuş ve olacaktır.

Biz, bu doğal nimetin kadrini bilmeyip, tabii olmayan şeylerin

peşine düştüğümüzden beri birçok sıkıntılara düçar oluyor, servetler

tüketiyor, yinede sağlığımıza kavuşamıyoruz.

 

MÜTERCİMİN NOTU

Allahu Teâlâ’ya hamd ve

O’nun sevgili Rasûlü’ne salat-u selam olsun.

 

            Yüce Rabbimiz, insanca yaşamanın ilmî taf-silatını beyan etmek için Kur’an’ı indirdi. İnsanca yaşamanın amelî tafsilatını göstermek için de sevgili Rasûlü Muhammed sallallahu aleyhi vesellem’i gönderdi ve o’nun hayatına uymayan hayat tarzı-nın makbul ve mahbub olmadığını ilan etti.

 

            O’nun tertemiz hayatını yaşamak, rahmet, be-reket, sıhhat ve afiyetin teminatıdır. Zira o’nun gönderiliş gayesi dünya ve ahiret sıkıntılarını gi-dermek ve müşkillerini halletmek içindir.

 

            İslam, bizlere çevre temizliğini, gıda temizli-ğini, elbise temizliğini, beden temizliğini ve kalb temizliğini emretmiştir. Temizliğin dinimizdeki öne-mini Allahu Teâlâ’nın şu fermanında görebiliriz:

...وَاللهُ يُحِبُّ الْمُطَّهِّرِينَ        (التوبة-108)

“Allah çok temizlenenleri sever.”        (Tevbe-108)


            Diş temizliği, beden temizliğindendir. Dinimiz diş temizliğine özel bir önem vermiştir. Çünkü diş temizliğinin kişinin bedeni ve içinde bulunduğu toplum üzerinde büyük etkileri vardır.

 

            Gülümsemek, kalpteki sevinci gösteren, Allah’ın insan oğluna vermiş olduğu bir nimettir. Güzel sûretli bir insanın gülümsemesi ile ortaya çıkan, tertemiz, ışıldayan dişleri, karşısındakine mane-vî bir lezzet ve yakınlık kazandırır. Bunun aksine insanın gaflet ve ihmali neticesinde sararan diş-leri dudakları arasında bir ayıp ve eksiklik alâ-meti olarak görünür.

 

            Bugün insanoğlu, teknolojiyi de kullanarak fıtra-tından uzaklaşmaktadır. Ancak dünyanın her türlü fıtrat dışı gelişmesinden bunalınca eninde, sonun-da fıtratına dönmekte ve orada sükûn bulmaktadır.

 

            İşte Misvak da insan fıtratına en yakın olan, diş temizliğinde kullanılan ve Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem’in sünneti olan, Erak isimli ağacın elyaflı kökünden elde edilen bir fırçadır. Misvak, geçmişte ve gelecekte insan sağlığına yardımcı olmuş ve olacaktır. Biz bu tabii (doğal) nimetin kadrini bilmeyip, tabii olmayan şeylerin peşine düştüğümüzden beri, bir çok sıkıntılara düçâr oluyoruz. Servetler tüketiyor ama yine de sağlımıza kavuşamıyoruz.

 

            Unutmayalım ki, Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem’in her bir sünneti (yaşantı tarzı) hem dün-ya hem de ahiretimizin düzelmesinin teminatıdır. Ancak şu kadar var ki, Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem’in misvak emrini tıbbî faydası oldu-ğu için değil, Allahu Teâlâ’nın, “O ne derse onu yapın” fermanına uymak için yerine getirmeliyiz. Allah’ın sevgili Peygamberinin her sünneti yerler ve göklerden daha kıymetlidir. O’nun sünnetleri-ne derin bir sevgi ile bağlanıp, amel edilmelidir.

 

            Elinizdeki bu küçük eser, ilgisiz kalınan misvak sünnetini tekrar canlandırmak gayesi ile Urdu di-linden tercüme edilmiştir. Eserin asıl adı Fezâil-i Misvak’tır. Müellifi, Hindistan’ın Sehrenpur şehrin-deki Mezâhir-ül Ulûm medresesinin üstadların-dan Mevlâna Ethar Hüseyin rahmetullahi aleyh’dir.

 

            Lüzum görülen bazı yerlere çeşitli eserlerden dipnotlar ilave edilmiştir.

 

Muvaffakiyet Allah’tandır.

Ancak O’ndan yardım dileriz.

Hayri DEMİRCİ

29 Ağustos 1997

 

Misvak

Bilgi Kartı

Ebatlar :
9,5x13,5 cm
Tercüme:
Hayri DEMİRCİ
Kapak:
Karton kapak
Hazırlayan:
Athar Hüseyin MEZAHİRİ
Ağırlık:
0.34 kg.
Yayınevi:
Gülistan Neşriyat
Sayfa Sayısı:
64
Kağıt türü:
ithal (2.hamur)